Orwell szerint „Az újságírás azt jelenti, hogy leírunk és kinyomtatunk valami olyat, amit valaki nem szeretne nyomtatásban látni, minden más PR.” Persze, ha valaki menő napilapot akar szerkeszteni, akkor bizony kénytelen úgy válogatni a cikkeket, hogy az hiteles, színes és szórakoztató is legyen egyszerre, és minthogy valamiből fenn is kell tartania a lapot, bizony, el kell, hogy férjen benne egy-két hirdetés is.
Bogáncsvárosban elég mozgalmas az élet, rengeteg fotós és újságíró igyekszik elmesélni a vidáman nyüzsgő erdőlakók életét. Fotóikkal és cikkeikkel nem egy újságot meg tudnak tölteni, ám nem minden újság lesz egyformán sikeres.
Minden játékos egy-egy szerkesztőséget vezet, a játék során a maga újságának pénteki, szombati és vasárnapi számát kell, hogy megszerkessze, méghozzá tempósan! A három nap három forduló lesz, minden forduló két részből, egy tudósítás- és egy szerkesztésfázisból áll, aztán az újság megy a nyomdába, értékelünk, és már jön is a következő nap.
A tudósításfázisban minden játékos a játéktér közepén heverő halomról vesz el és helyez az íróasztalára (egy konkrét, 3D-s kis modellasztalkára) cikkeket, fotókat és reklámhirdetéseket. Nincsenek játékos-körök, mindenki egyszerre nyúl a közösbe, válogat, tesz vissza, csap le a legígéretesebb anyagokra, amilyen gyorsan csak tud, aztán amint kész van, elkiáltja magát, hogy „Szerkesztés!” és már kezdheti is rendezgetni a címlapon mindazt, amit az asztalára halmozott. Amint egy játékos ezzel is végzett, „Nyomtatás!”-t kiált, és többé már nem variál az aznapi újsággal. Erre az egész procedúrára a játékosoknak mindössze 4(!) perc áll rendelkezésére, ennyi idő alatt kell minden játékosnak a válogatással, rendezkedéssel cakompakk elkészülnie. Az újság ekkor meg is jelenik, és a játékosok pontokat szereznek a cikk-fotó párosítások után, a megfelelően balanszolt jó és rossz hírek aránya után, valamint az elhelyezés helytakarékosságától függően. És persze felírják a reklámbevételt.
Amint a vasárnapi újság is megjelent, először megnézzük, kinek a legalacsonyabb az összesített reklámbevétele, ő nem lesz rentábilis, így a többiek között dől el, kinek lesz a legolvasottabb az újsága (aki a legtöbb pontot gyűjtötte).
A Lapzárta elbűvölő hangulatú, humoros grafikákkal tarkított játék, ami lélegzetelállító tempót diktál a játékosoknak, így igazi kihívást jelent! Nem elég jól válogatni, tudni kell elrendezni is, és persze jól saccolni a terjedelemmel, nehogy az anyag túl kevés vagy túl sok legyen. Azért hamar bele lehet rázódni, és az ember hipp-hopp profi szerkesztő lesz Bogáncsvárosban. Készen állsz a feladatra?